IMG_9186m
IMG_9198m
IMG_9214m
IMG_9217m
IMG_9223m
IMG_9233m
regal m-m_2
regal m-m_3
regal m-m_4
regal m-m_5
regal m-m_6
foto6m
plansza1
plansza2
plansza3
plansza4
foto1m
foto2m
foto3m
foto4m
foto5m
IMG_9123m
IMG_9142m
IMG_9328m
IMG_9336m
IMG_9342m
plansze1_print2
plansze1_print
plansze2_print2
plansze2_print
fotel_kler_02
Foto_01m
Foto_02m
Foto_03m
Foto_04m
Foto_05m
wersalka_kler_01
fotel_kler_01
wersalka_kler_02

WIZJA WYPOCZYNKU 2015 – NAGRODZONE PROJEKTY I ICH REALIZACJE

Warsztaty Dobry Tydzień Projektanta odbyły się w dniach 1-8 września br. Udział w nich wzięli laureaci 8. edycji Konkursu „Wizja Wypoczynku”, zorganizowanego przez Dobrotekę na rzecz Fundacji Piotra Klera. Ośmiu młodych projektantów, w 2-osobowych, losowo dobranych zespołach, pracując z czterema przedsiębiorstwami meblarskimi (firmą Kler, Halupczok, M+Meble i Ragaba), wypracowało prototypy mebli, w założonej stylistyce skandynawskiej. W ramach Warsztatów powstało 8 projektów, z których 4 zostały zrealizowane.

Jury Konkursu, w skład którego weszli: arch. Romuald Loegler, arch. Ewa Kuryłowicz, Ewa Gołębiowska, arch. Witold Szymanik, Piotr Kler, Magdalena Kiełkiewicz, Katarzyna Pełka, zwycięzcę wybrało spośród powstałych projektów i prototypów: sofy Mjuk zrealizowanej przy współpracy Patrycji Kryszczuk i Katarzyny Szczesnej z firmą Kler, systemu przechowywania Bojle powstałym przy współpracy Iwony Lisieckiej i Kingi Pawlik z firmą Halupczok, regałów modułowych Hoppi zrealizowanych przy współpracy Małgorzaty Łyszczarz i Iwo Reszczyńskiego z firmą M+Meble oraz stołu Slajd powstałego przy współpracy Joanny Walkowiak i Wojciecha Szczupak z firmą Ragaba.

W tegorocznej, ósmej edycji Konkursu Wizja Wypoczynku „Skandynawski Funkcjonalizm” zwyciężył zespół Małgorzata Łyszczarz i Iwo Reszczyński, który otrzymał główną nagrodę w postaci stypendium w kwocie 9000 zł. Zaprojektowane przez ten zespół regały i komody oraz zrealizowany system regałów modułowych otrzymały bardzo pozytywne komentarze członków Jury:

Katarzyna Pełka: „ (…)Moim faworytem jest regał, który pomimo prostej konstrukcji jest oryginalnym rozwiązaniem. Projekt jest systemowy, dzięki czemu daje możliwość dowolnej konfiguracji. Ponadto, model był zrealizowany na bardzo wysokim poziomie i mimo zastosowania tak prostych materiałów jak sklejka, bronił się pod względem estetycznym (…)”.

Piotr Kler: „ (…)Mimo, że bliskie mi są meble wypoczynkowe, to jednak muszę oddać swój głos na mebel skrzyniowy. Wybieram do nagrody regał zaprojektowany przez zespół D (Małgorzata Łyszczarz i Iwo Reszczyński). Jest to mebel funkcjonalny, który może zaistnieć we wnętrzach jako zestaw ale również poszczególne elementy dobrze spełniałyby swoją funkcję i obroniłyby się estetycznie jako niezależne meble. Regały mogą funkcjonować jako ścienna zabudowa ale również jako element w otwartej przestrzeni dzielący wnętrze. W realizacji ze względu na ograniczony czas, wykorzystano proste, ogólnodostępne materiały jednak z dużą kulturą zadbano o estetyczne wykończenie. Przy wprowadzaniu na rynek można by przedstawić ofertę bardziej skomplikowaną technologicznie, aby usytuować meble na pułapie o bardziej ekskluzywnym charakterze. Regał pozwala na samodzielne komponowanie zestawów, co podnosi jego funkcjonalność. Oprócz pokoju wypoczynkowego, może również służyć w pokoju młodzieżowym czy gabinecie”.

Magdalena Kiełkiewicz: „Wybór trudny…. Cieszę się że laureaci pierwszej części naszego konkursu mieli możliwość realizować i prototypować swoje projekty oraz zmierzyć się z realiami wdrożeniowymi. Po tych pracach już widać nad iloma szczegółami musieli się pochylić i z jakiego rodzaju odpowiedzialnością zmierzyć odpowiadając na założenia konkursowe. Wszystkie prace miło zaskakują poziomem i przy niewielkich korektach ergonomicznych czy estetycznych można by było je produkować na szerszą skalę.
Za najlepiej wykonaną i przemyślaną pracę uważam (…) system regałów oraz komody w wizualizacjach. Ciekawa i prosta wręcz minimalistyczna forma stelaży i półek do regałów daje możliwość elastycznego podejścia do potrzeb użytkownika. Dodatkowym atutem jest przemyślana gama kolorystyczna zaproponowana w projekcie. Jest to projekt jak najbardziej pozostający w estetyce i osadzony w historii mebli skandynawskich, skromny, naturalny i efektowny za razem. Nieskomplikowany, niewymagający i stosunkowo tani w produkcji zestaw elementów przygotowany do sprzedaży jako system a nie pojedynczy produkt jak najbardziej odpowiada filozofii produkcyjnej sieci IKEA i daje możliwość rozbudowy tego systemu o kolejne produkty. Projekt ten wypełnia lukę na polskim rynku, gdzie oprócz systemu IKEA nie znajdziemy gotowego mebla tego typu w regularnej sprzedaży i atrakcyjnej cenie.  Druga praca tego samego zespołu (bez prototypu) jest również ciekawą propozycją mebli z ażurowymi drzwiami i nadstawką nawiązujące w nowoczesny sposób do formy tradycyjnego kredensu”.
regal m-m_2 regal m-m_3 regal m-m_4regal m-m_6regal m-m_5IMG_9223m IMG_9217m IMG_9214m IMG_9198m IMG_9233m

Pozostałe zespoły otrzymały stypendia w wysokości 2.000 zł. Uczestnicy Warsztatów dali Jurorom niełatwe zadanie – wybór najlepszej spośród prac, które prezentowały wyrównany, bardzo wysoki poziom zarówno pod względem projektowym jak i realizacyjnym. Poziom projektów oraz wykonanych prototypów doskonale skomentował Pan Witold Szymanik: „Przede wszystkim chciałbym pogratulować organizatorom! Efekty pracy uczestników warsztatów robią wrażenie. Wszystkie meble mogą praktycznie natychmiast trafić do produkcji. Jak się okazuje w pierwszym etapie potrafiliśmy dostrzec uzdolnione osoby i dokonać trafnego wyboru potencjalnych uczestników warsztatów”.

„System przechowywania zaprojektowany przez zespół A (Iwona Lisiecka, Kinga Pawlik) będzie dobrze spełniał swoją rolę w korytarzu przy drzwiach wejściowych, jako kombinacja wieszaka z miejscem przechowywania takich dodatków, jak rękawiczki i czapki. Zadaniem lustra jest tylko zapewnienie ostatniej wizualnej kontroli przed wyjściem z domu i to zadanie lustro spełnia. Nie sądzę, by miało to być miejsce pełniące rolę toaletki, więc zarzuty dotyczące ergonomii tego rozwiązania uważam za trochę krzywdzące. Zauroczył mnie natomiast drugi projekt zespołu A, nazwany „Glädie”. System jest prosty, elegancki i funkcjonalny. Wydaje mi się, że idealnie odpowiada założeniom konkursu – inspiracja stylem skandynawskim i przetworzenie stylu mebli IKEA w kierunku rozwiązań oczekiwanych na wyższych segmentach rynku. Szkoda, że nie został zrealizowany prototyp. Domyślam się, że przyczyną był problem z gięciem blatów stanowiących podstawy systemowych mebli. Jest to problem trudny do szybkiego pokonania przy wykonywaniu prototypu, jednak bez istotnego znaczenia przy produkcji większej serii. Reasumując: wnioskuję o nagrodzenie zespołu A. Przedstawione przez ten zespół propozycje mebli są moim zdaniem najbardziej atrakcyjne, a przy tym w pełni odpowiadają przyjętym założeniom.” Arch. Witold Szymanik

Arch. Ewa Kuryłowicz: „Przesyłam swój wybór. Nie był łatwy bo meble będące efektem pracy w Dobrodzieniu wyszły interesujące i na wysokim poziomie. Z tego powodu, że jednak wybrać trzeba wskazuję na mebel A (do przechowywania, z wieszakiem, lustrem i szafkami). (…) Wszystkie rozwiązania spełniają kryterium spójności ze stylistyką skandynawską, najbardziej innowacyjny jest mebel A, z funkcjonalnością może tu trochę gorzej (korzystanie z lustra gdy siedzi się obok jest trudne, na stojąco wydaje się, że jest trochę za nisko) , ale pewnie dałoby się to dalej poprawić .”

plansze1_print2 plansze1_print plansze2_print2 plansze2_print

Ewa Gołębiowska: „z trudnością,  za co chwała konkursowi, ale już bez wątpliwości, typuję do nagrody zespół D (Joanna Walkowiak, Wojciech Szczupak) – i wielofunkcyjny stół. Muszę podkreślić bardzo wysoki poziom konkursu, wszystkie wykonane meble wyróżniają się oryginalnością, starannością wykonania i mają w sobie skandynawskiego ducha prostoty i elegancji. Niemniej jednak, trzeba było wybrać – niestety tylko na podstawie zdjęć jednak wątpliwości (…) działają na korzyść skromnego, ale przemyślanego i innowacyjnego rozwiązania D.”

plansza1 plansza2 plansza3 plansza4foto6m foto3mfoto5m foto4m foto2m foto1m

Arch. Romuald Loegler:  „Po analizie przesłanych ilustracji z warsztatów, pozawalam sobie zauważyć, że to dobry sprawdzian talentów młodych designerów. W głównym temacie konkursu Wizja Wypoczynku, według mnie, interesującym i przekonywującym stylistycznie i estetycznie projektem, jest SOFA/KIESZEŃ (Patrycja Kryszczuk, Katarzyna Szczesna). Charakteryzuje ją nie tylko stylistyczna spójność z skandynawską estetyką, ale też funkcjonalność ( relaks/wypoczynek/sen). Elegancji w prostocie, nadaje ładny detal szycia tapicerki, dobór koloru i deseń tkaniny. Tytułowa „kieszeń”, to prosty pomysł, ale bardzo sensowny w przypadku wypoczynku w czasie lektury prasy lub oglądania TV. Dobrze wyważone proporcje elementów konstrukcji, dopełniają całościowy walor estetyczny mebla. Typuję do nagrody!!”

wersalka_kler_01 wersalka_kler_02fotel_kler_01 fotel_kler_02Foto_01m Foto_03m Foto_04m Foto_05mFoto_02m

Wszystkie prototypy zostały zaprezentowane 18 września podczas dorocznej gali stypendystów Fundacji Piotra Klera w Filharmonii Opolskiej. Będą one również prezentowana podczas przyszłorocznej Areny Design w Poznaniu. Jednak korzyści z udziału w Warsztatach będą zdecydowanie większe – niektórzy producenci planują wdrożyć meble powstałe podczas Warsztatów do swojej oferty handlowej licząc na sukces rynkowy. Jest na to realna szansa, bowiem wielu Gości dorocznej gali Fundacji Piotra Klera było zainteresowanych zakupem prezentowanych prototypów.