_1_nagroda_a
a023
_1_nagroda_a
_1_nagroda_b
_2_nagroda_a
_2_nagroda_b
_3_nagroda_a
_3_nagroda_b
1_wyroznienie_a
1_wyroznienie_b
2_wyroznienie_a
2_wyroznienie_b
3_wyroznienie_a
3_wyroznienie_b
4_wyroznienie_a
4_wyroznienie_b
5_wyroznienie_a
5_wyroznienie_b
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
a009
a010
a011
a018
a019
a022
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
a024
a025

Rozwiązanie konkursu na aranżację wnętrza salonu „Wizja Wypoczynku” 2008

W pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie 19 listopada odbyła się uroczysta Gala, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy projekt aranżacji wnętrza salonu.

Na konkurs wpłynęło 66 prac z całej Polski, spośród których Jury Konkursowe nagrodziło 8. Projekty wyróżniały się niekonwencjonalnym podejściem do idei wypoczynku, śmiałością i odwagą wizji, wprowadzeniem charakterystycznego nastroju i wyrazistego klimatu przedstawionego wnętrza. Wszystkie zakwalifikowane prace były wyeksponowane podczas Gali.

Werdykt Jury odczytała Magdalena Kiełkiewicz – przewodnicząca Jury. Nagrody Laureatom konkursu wręczyli: Piotr Kler – organizator konkursu oraz arch. Witold Szymanik – WSC Graphisoft Center Polska – fundator nagród rzeczowych.

I NAGRODA – autor: Oleksik Rafał
Bardzo udana koncepcja przenikania się przestrzeni domu i jego otoczenia. Charakterystyczne materiały zapożyczone ze świata zewnętrznego z ogromnym wyczuciem zastosowane przy aranżacji wnętrza dały oryginalny i bardzo przekonywujący obraz miejsca wypoczynku. Koncepcja mieści się w bardzo realnej przestrzeni, w określonym miejscu na świecie i , co cenniejsze , dodatkowo zakłada różne sposoby wypoczywania . Trafny wybór mebli z oferty firmy Kler, które są dopasowane do charakteru rekreacji i do zaprojektowanego miejsca. Wybór wazonów z oferty Piogia Decorativa stawia intrygujący i piękny akcent w kompozycji. Pewną skazą w tej całej wyrafinowanej estetycznie propozycji w opinii Jury jest obawa , że śródziemnomorska odmiana bursztynu , zastosowana w dekoracji salonu , ciągle czeka na odkrycie ……

II NAGRODA – autorzy: Zespół Gaweł Ewelina, Kubaczka Sylwia
Inspirująca propozycja włączenia w przestrzeń mieszkalną bujnej roślinności i wykorzystania jej potencjału do stworzenia osobnego miejsca do wypoczynku. Zaprojektowany salon staje się tu niejako osobną strefą wyniesioną ponad poziom codziennych aktywności , co ma znaczenie i funkcjonalne i symboliczne . Pozostaje jednak pytanie: czy dostępność tej tak stworzonej wyspy jest dostatecznie komfortowa . Dobrze dobrane meble do charakteru szklanej platformy dają spójny i ciekawy efekt.

III NAGRODA – autorzy: Zespół Butrym Krzysztof, Podlecka Marta
Nagroda za odwagę i śmiałość wizji. Koncepcja wsparta poetycką inspiracją, wykorzystująca futurystyczne, być może nie istniejące, technologie. Projekt zaprezentowany sugestywnie choć estetyka wizualizacji jest bliższa sentymentalizujących powieści niż zamieszczonej w projekcie poezji Wisławy Szymborskiej. Najbardziej z pewnością futurystyczny mebel z oferty firmy Kler znalazł imponującą i intrygującą oprawę.

I WYRÓŻNIENIE – autor: Gajewska Beata
Spokój i szlachetna prostota form, dające efekt oszczędnej bezpretensjonalnej elegancji stanowią ciekawą propozycję miejsca do wypoczynku. Delikatność zabiegów dekoratorskich uzupełnia się z odpowiednio dobranymi meblami . Zaproponowane wnętrze może stanowić przestrzeń wyciszenia od zgiełku współczesnego świata , w propozycji jednak brak elementu charakterystycznego , który pozwolił by ją odnaleźć na tle innych , podobnych i kulturalnych , ale w sumie trudnych do zapamiętania .

II WYRÓŻNIENIE – autorzy: Zespół Puchalski Bartosz, Kowaluk Małgorzata
Mimo tego że we współczesnej architekturze można znaleźć podobne przykłady niezaprzeczalnie jest to bardzo ciekawa i niebanalna propozycja na stworzenie przestrzeni do wypoczynku. Przewrotna forma domowego salonu wystawionego poza przestrzeń budynku jest swoistą formą galerii. Szkoda jedynie że aranżacja i wybór mebli nie do końca wykorzystują ogromny potencjał zaprojektowanej przestrzeni.

III WYRÓZNIENIE – autorzy: Zespół Bogusławska Jagoda, Cielibała Katarzyna
Oryginalność tej propozycji polega na specyficznym nastroju i wyrazistym klimacie przedstawionego wnętrza. Efekt ten uzyskano zabiegami , które balansują pomiędzy stylizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi i nierealnością teatralnej scenografii. Wybrane z oferty meble doskonale podkreślają charakter tej aranżacji, a odrobinę subtelniejsza i mniej sformalizowana kolorystyka zbliżyła by tę koncepcję do wyjątkowego salonu wypoczynkowego.

IV WYRÓŻNIENIE – autor: Szczyglak Aleksandra
Ciekawa koncepcja przestrzeni o zróżnicowanych poziomach podłogi sprzyja zdyscyplinowaniu wnętrza. Poszczególne partie monochromatycznego pomieszczenia potraktowane jak osobne struktury tworzą kompozycję wielu faktur – gdzie elementy takie jak meble, ściany, przesłony wytwarzają harmonijną całość. Zastosowana gra świateł i pewna „przejrzystość” projektu sugerują nastrój wnętrza, niezrozumiała jednak pozostaje intencja jego aranżacji

V WYRÓŻNIENIE – autorzy: Zespół Kubit Magdalena, Gralak Maria, Szymańska Katarzyna
Niekonwencjonalne podejście do idei wypoczynku; pomysł na salon klubowy dla aktywnych, otwartych ludzi sprzyjający kontaktom i integracji.. Wnętrze zaaranżowane miękkimi, wygodnymi nowoczesnymi sofami oraz oryginalnie zastosowanymi lampami z oferty Piogia Decorativa urzeka lekkością i młodzieńczą świeżością. Przy wspomnianych zaletach projektu tak duża ilość zastosowanych środków dekoratorskich wydaje się przesadna – utrzymanie charakteru przestrzennego collage’u będace tu zamysłem estetycznym nie wymaga przecież aż tak wielu elementów .

Gośćmi specjalnymi Gali byli przedstawiciele SARP – patrona honorowego konkursu – arch. Jerzy Grochulski – prezes SARP oraz arch. Ewa Kuryłowicz, reprezentująca SARP w Jury, a także w zastępstwie arch. Romuald Loegler – Mariusz Kopiejka który reprezentował patrona medialnego konkursu „Architektura&Biznes”

Całość odbyła się przy oprawie muzycznej Krzysztofa Ścierańskiego utworami z jego ostatniej płyty zatytułowanej „Directions”.