10.PLANSZA02
41.5
41.1
41.2
41.3
34.MBNPIO1_PLANSZA 1
34.MBNPIO1_PLANSZA 3
34.MBNPIO1_PLANSZA 4
06.sn001-plansza1
06.sn001-plansza2
06.sn001-plansza3
12.plansza 1
12.plansza 2
Bornholm_plansza (1)
Bornholm_plansza (3)
Bornholm_plansza (2)
35.plansza_1
35.plansza_2
35.plansza_3
35.plansza_4
26.plansza 2_a3
26.plansza 1_a3

Laureaci VII edycji konkursu Wizja wypoczynku – SKANDYNAWSKIE CIEPŁO

PIERWSZA NAGRODA – praca nr (10) NA3A06CH6

Autorzy: Aleksandra Sadowska, Maciej Dylewski
„Zinterpretowanie klimatu mebla i tradycyjnych pryncypiów skandynawskiego designu zaowocowała innowacyjną formą o wysokich walorach estetycznych. Zaproponowana forma mebla, jako rezultat funkcjonalności i konstrukcyjnego pomysłu, logicznie skorelowana została z doborem materiału – sklejki z ukazaniem naturalnego rysunku drewna.
Ciepło ujęte w haśle konkursu dobrze podkreśla kolorystyka mebla i futrzana aplikacja zapewniająca użytkownikowi zarówno wygodę jak i cieplny komfort w czasie wypoczynku.
Mebel charakteryzuje formalna spójność, kompozycyjna i materiałowa.
Estetyczna i konstrukcyjna innowacyjność proponowanego mebla, przeznaczonego dla wypoczynku, oceniona została przez Jury jako przekonywująca odpowiedź na konkursowe zadanie, co znalazło potwierdzenie w przyznaniu pracy pierwszej nagrody.”

Komentarz: arch. Romuald Loegler

DRUGA NAGRODA przyznana została pracy PZKN2226 (41)

Autorzy: Paulina Zwolak, Jakub Nieć
„Mebel jest klarowną, prostą odpowiedzią na postawione w konkursie zadanie. Zastosowane w projekcie materiały takie jak gięta sklejka lite drewno o naturalnym kolorze w bezpośredni sposób nawiązują do stylistyki skandynawskiej a zarazem ocieplają wizerunek mebla. Zaproponowany przez autora zestaw wykonany w miękkiej welurowej tkaninie może również dobrze prezentować się w aksamitnej skórze. Grube poduchy oparcia, podłokietników i siedziska, sugerują wygodę, gwarantującą użytkownikowi komfort wypoczynku. Tego rodzaju propozycja nie stwarza problemów technologicznych i po drobnych korektach może być dobrze dopasowana do możliwości realizacyjnych wielu producentów, co może stanowić zarówno jej zaletę jak i wadę. Konkurs jednak za jeden z celów stawiał opracowanie propozycji rynkowej i ta praca z tego zadania wywiązuje się bardzo dobrze, wydaje się być wyważoną, bezpieczną propozycją dla wielu nabywców.”

Komentarz: Piotr Kler
TRZECIA NAGRODA została przyznana pracy: mbnpio1(34)

Autorzy: Milena Niedzwiecka, Barbara Pobłocka

„Przewrotna Finka jest ciekawym rozwiązaniem zarówno do małych jak i dużych wnętrz. Modułowość propozycji sprawia, że mebel może być ustawiony we wnętrzu w dowolny sposób. Przewrotna Finka odpowiada na różne potrzeby użytkowników. Atrakcyjną propozycją jest możliwość kastomizacji miękkich elementów zestawu.
Inspiracją dla autora była popularna wersalka finka, co jest przewrotnym nawiązaniem do polskiego i skandynawskiego wzornictwa. Wątpliwość może budzić ilość nóg, która została przedstawiona w projekcie. Jury potraktowało jednak tą propozycję jako żartobliwy komentarz autorski. Rozwiązanie to stanowi także o unikatowości projektu. Zaletą projektu jest możliwość wdrożenia go do produkcji po wprowadzeniu poprawek w konstrukcji.”

Komentarz: Katarzyna Pełka

WYRÓŻNIENIE – fotel MYKITA sn001 (06)

Autorzy: Magdalena Górczyńska, Jakub Tkaczyk, Michał Wiak
„Trafna interpretacja tematu, zgrabna i użytkowo jak najbardziej funkcjonalna forma mebla, bogata propozycja kolorystyczna oraz bezproblemowy technologicznie koncept zasłużyły słusznie na naszą uwagę. Połączenie prostej drewnianej konstrukcji z opływowym kształtem siedzisk, drewna z miękką tkaniną, funkcji i oszczędnej formy to jak najbardziej pryncypia skandynawskiej szkoły designu. Estetyczne i treściwe przekazanie idei funkcjonalnej i kolorystycznej na planszach – wszystko jest przekonujące – jedyne co nas niepokoi to zbyt bliskie nawiązanie do istniejących już na świecie wzorów takich mebli, mamy nadzieję że to jedynie świadoma inspiracja a nie próba 10 procentowej ingerencji.”

Komentarz: Magdalena Kiełkiewicz

WYRÓŻNIENIE – praca 0024AB (12)

Autorzy: Bartosz Jaskulski, Agata Kalisz
„Konkurs dotyczył poszukiwania mebla, który stanowić ma swego rodzaju magnes, skłaniający do odpoczynku stacjonarnie we wnętrzu określonym jako „skandynawskie”.
Wyróżnienie dla tej pracy przyznano za interpretację wszystkich tych elementów. Szezlong – fotel został zaprezentowany w pejzażu, który z pewnością ze Skandynawią się kojarzy (Jury nie ma pewności odnośnie gatunku drzew…?), we wnętrzu surowym, ascetycznym ale ciepłym.
Szezlong przyciąga ekspresyjną formą i pomysłem połączenia naturalnej podstawy – korzeni, będącej swoistym cytatem z otaczającego krajobrazu, z leżanką, która jest tak wdzięczna jak i w swoim zdecydowaniu – być może mało komfortowa. Sama idea mebla wyklucza prototypowanie, z racji niepowtarzalności podstawy.”

Komentarz: Arch. Ewa Kuryłowicz

WYRÓŻNIENIE – zestaw mebli BORNHOLM (16)

Autorzy: Ewelina Bidzińska, Paweł Mularczyk, Iga Słowik
„Zaprezentowany komplet mebli jest trafną odpowiedzią na zadanie konkursowe, utrzymany w skandynawskiej kolorystyce i wykorzystujący naturalne materiały. Idea mobilności, kompletowania, modułowości w zaproponowanym zestawie jest świetnym przykładem dobrego projektu do małych, wielozadaniowych wnętrz. Estetycznie i funkcjonalnie projekt poszczególnych elementów jest bardzo spójny, technologicznie wykonalny i bardzo ciekawie i czytelnie przedstawiony na planszach, wydał nam się może trochę zbyt zachowawczy i potraktowany zbyt mocno prosprzedażowo co w wypadku produkcji komercyjnej jest jak najbardziej wskazane ale wśród propozycji konkursowych zabrakło mu nieco przysłowiowego pazura.”

Komentarz: Magdalena Kiełkiewicz

WYRÓŻNIENIE – praca 8A06093001FTRK (35)

Autorzy: Karolina Denkiewicz, Joanna Paska
„Wyróżnienie przyznano za poszukiwanie mebla wypoczynkowego z rysującą się zasadą struktury przestrzennej i konstrukcji, przydającej mu wartości tak estetycznych jak i praktycznych (dodatkowe miejsce na odkładanie towarzyszących rekreacji książek, pism, itp.) Oba meble sofa i łóżko zostały zaprezentowane z dużą kulturą plastyczną a nawet z nordyckimi elementami regionalnymi uzupełniającymi graficzną kompozycję prezentacji. Wątpliwości przy tych walorach budzą proponowane rozwiązania konstrukcyjne mebli, których zmiana, jakkolwiek możliwa, mogłaby jednak spowodować inne finalne proporcje mebla.”

Komentarz: Arch. Ewa Kuryłowicz

WYRÓŻNIENIE za pracę E2718 (26)

Autor: Małgorzata Łyszczarz
„Fotel i sofa Kolimo to propozycja uniwersalna dla wielu wnętrz, nieco nawiązuje do mebli z lat sześćdziesiątych przez co budzi ciepłe nostalgiczne wspomnienia. Trójkątne podłokietniki i drewniane nóżki w heksagonalnym układzie wprowadzają świeże akcenty w kompozycji brył mebli i dobrze się wpisują we współczesne trendy w aranżacjach wnętrz.
Regulowane podłokietniki są pożyteczną funkcją jednak w sofie bardziej przydało by się rozkładane oparcie umożliwiające okazjonalne spanie. Zaproponowane meble nie będą sprawiały problemów technologicznych podczas wdrożeń dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań konstrukcyjnych w projekcie.
W projektowanym wnętrzu w dosłowny sposób umieszczono przedmioty mające ocieplić klimat (kominek, dywan) jednak nie potrafią one zdominować chłodu panującego za oknem.”

Komentarz: Piotr Kler

„Powyższe komentarze do wyróżnień są wynikiem decyzji zespołu jurorskiego i w jego imieniu zostały sformułowane przez członków komisji.”

Sekretarz komisji: Jan Cegiełka